health is wealth
Nie sądzę, żeby cokolwiek było naprawdę cudownym lekarstwem”, mówi Turoff

Health Is The Fingerstache Shoreditch kickstarter Kitsch. La croix hella iceland flexitarian letterpress.

Nie sądzę, żeby cokolwiek było naprawdę cudownym lekarstwem”, mówi Turoff

Nie sądzę, żeby cokolwiek było naprawdę cudownym lekarstwem”, mówi Turoff

Brian P. Dunleavy 26 kwietnia 2021 r.

20 lat życia z SM, bez edycji

Trevis Gleason 23 kwietnia 2021

Badania pokazują, że nowo zatwierdzony lek na stwardnienie rozsiane Ponvory zmniejsza zmęczenie

Ponvory zmniejsza również liczbę nawrotów i nowych zmian chorobowych u osób z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego.

By Brian P. Dunleavy 21 kwietnia 2021

W przypadku SM izolacja społeczna była moją normą przed pandemią COVID-19

Mona Sen21 kwietnia 2021

Jak nurkowanie i wynurzenie głuptaka przypomina mi o życiu z SM?

Trevis Gleason 15 kwietnia 2021 r.

Telemedycyna w leczeniu SM: dwa kciuki w górę

Zarówno pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, jak i pracownicy służby zdrowia twierdzą, że chcieliby zachować wirtualne wizyty jako opcję w przyszłości, nawet po ustąpieniu pandemii. . .

Przez Don Rauf 13 kwietnia 2021

Jak mówienie do siebie chroni mnie fizycznie i emocjonalnie

Mona Sen 9 kwietnia 2021

Jak skonfigurować domową przestrzeń roboczą z myślą o SM?

Trevis Gleason 9 kwietnia 2021

Znaczenie dbania o mięśnie podczas stwardnienia rozsianego

Trevis Gleason 1 kwietnia 2021"

Grzyby Reishi i święta bazylia to dwa adaptogeny. Shutterstock (2)

Być może słyszałeś rozmowę celebrytów o adaptogenach, a może zauważyłeś suplementy w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością reklamujące zawarte w nich adaptogeny.

Jak wiele osób, możesz się zastanawiać, czym właściwie są adaptogeny i czy naprawdę mogą mi pomóc?

Miarka: „Adaptogeny to zioła i grzyby znane z tego, że pomagają organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem fizycznym i emocjonalnym”, mówi Dawn Jackson Blatner, RDN, dietetyk z Chicago w prywatnej praktyce.

„Kiedy nie jesteś zestresowany, masz lepszą pamięć, mniej zmęczenia, większą wytrzymałość, możesz dłużej trzymać się zadań i mieć większą koncentrację i uwagę” – mówi Blatner. „Z drugiej strony stres może mieć odwrotny wpływ na wszystkie te funkcje” – dodaje. I tu właśnie pojawiają się adaptogeny.

Ponieważ żyjemy w tak niespokojnych czasach – wypaleni wymagającą pracą i zaniepokojeni wiadomościami – obietnica ziół chroniących przed stresem może wyjaśniać ich wzrost popularności, mówi Blatner. A ponieważ prognoza stresu na nadchodzące lata wygląda podobnie do lat ubiegłych, ich szum będzie prawdopodobnie nadal rósł.

POWIĄZANE: Czy stres powoduje, że jesteś bardziej chory? Znaki, których nigdy nie powinieneś ignorować

Tutaj dowiesz się, jak działają adaptogeny oraz jak możesz zacząć włączać do swojej diety więcej tych starożytnych, nietoksycznych ziół i grzybów w tym roku.

Czym dokładnie są adaptogeny i jaka jest ich historia?

Termin „adaptogen” jest dość nowy na scenie zdrowia i dobrego samopoczucia w Stanach Zjednoczonych, co jest jednym z powodów, dla których może nie być na twoim radarze. Nie oznacza to jednak, że adaptogeny są dopiero teraz stosowane.

„Te zioła są stosowane w medycynie wschodniej od setek lat” – mówi Alix Turoff, RDN, prywatna dietetyk z Nowego Jorku. Były używane podczas II wojny światowej do leczenia zmęczenia doświadczanego przez pilotów, dodaje Turoff. Badania sugerują, że załogi łodzi podwodnych również używały pigułek adaptogennych.

Koncepcja może brzmieć prawie jak magia: weź te zioła i zobacz duże korzyści redukujące stres. Ale adaptogeny nie są szybkim lekarstwem na stres, mówi Vicki Shanta Retelny, RDN, prywatna dietetyk z Chicago. „Jeśli używasz tych adaptogenów przez długi czas, prawdopodobnie zobaczysz niektóre z korzyści chroniących przed stresem – ale wymaga to czasu i konsekwencji” – mówi Retelny.

Warto pomyśleć o tych adaptogennych ziołach jako o kolejnym narzędziu w zestawie redukującym stres, mówi Blatner, obok regularnych ćwiczeń, odpowiedniego snu i praktyki uważności lub medytacji.

POWIĄZANE: Przewodnik po 7 różnych rodzajach medytacji

Jak zioła i grzyby łagodzą stres

Chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, Blatner mówi, że wiemy, że: „Adaptogeny wchodzą w interakcję z osią podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), która jest systemem reakcji organizmu na stres. ”

Mówiąc krótko, adaptogeny mogą pomóc uspokoić następujące obszary: podwzgórze (mały obszar w mózgu), przysadkę mózgową (znajdującą się u podstawy mózgu) i nadnercza (które znajdują się w górnej części mózgu). nerki i wytwarzają hormon kortyzol).

Kortyzol to często modne hasło, jeśli chodzi o stres — to hormon uwalniany przez nadnercza w napiętych czasach, zwiększając tętno, ciśnienie krwi i poziom glukozy. Chociaż hormon jest ważny w tych „momentach walki lub ucieczki”, zbyt wysoki poziom kortyzolu z czasem może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i zespół Cushinga, według organizacji Hormone Health Network (Sieć Zdrowia Hormonów Endokrynologicznych).

Tymczasem „adaptogeny okazały się obiecujące w normalizacji hormonów stresu, takich jak kortyzol”, mówi Retelny. Wielkie zastrzeżenie polega na tym, że naukowcy wciąż starają się zrozumieć, jak dokładnie te zioła i grzyby to robią. Dobre wieści? „Prawdopodobnie będzie znacznie więcej badań w tej dziedzinie, ponieważ stres jest bardziej powszechny w naszym społeczeństwie, a ludzie szukają alternatyw innych niż leki na receptę, aby sobie z tym poradzić – teraz jest więcej zainteresowania niż kiedykolwiek” – mówi Retelny.

POWIĄZANE: 14 natychmiastowych sposobów na uspokojenie się

5 ziołowych źródeł adaptogenów, które powinny znajdować się na twoim radarze

Według Retelny'ego można znaleźć dziesiątki ziół adaptogennych, które zostały przebadane, ale jeśli spojrzysz na Instagram (i śledzisz dietetyków), zauważysz, że niektóre są znacznie bardziej popularne niż inne. Obejmują one:

1. Święta Bazylia

„Wiele osób używa świętej bazylii, znanej również jako tulsi, w smażonych potrawach i zupach, ponieważ dodaje ona pikantnego, pieprznego smaku” – mówi Retelny. Według artykułu w BMC Genomics z maja 2015 roku zwolennicy medycyny wschodniej nazywają to zioło „eliksirem życia”, ponieważ jest tak wysoko cenione ze względu na korzyści zdrowotne. Retelny mówi, że ludzie używają tego zioła do wszystkiego, od zmniejszania stresu po zwalczanie niestrawności. Jednak dzieci i kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność w przypadku bazylii.

2. Ashwagandha

Czasami nazywany indyjskim żeń-szeniem, ashwagandha jest prawdopodobnie jednym z najczęściej omawianych i najczęściej stosowanych adaptogenów, mówi Retelny. „Nazwa ashwagandha w sanskrycie oznacza „zapach konia” — mówi Retelny; ma silny zapach i ma reputację dającą ludziom witalność podobną do witalności dużego, kopytnego zwierzęcia. W kuchni indyjskiej łączy się go z przyprawą zwaną churną, zauważa Monterey Bay Spice Company, ale można go również przyjmować w postaci suplementu. Pamiętaj, że kobiety w ciąży nie powinny używać ashwagandhy i może to zakłócać testy tarczycy.

3. Maka

Według artykułu opublikowanego w Evidenced-Based-Based Complementary and Alternative Medicine, korzeń ten pochodzi z Andów i jest znany ze swojego orzechowego, słodkiego smaku. Ze względu na słodowy smak, postać proszku dobrze sprawdza się posypana jogurtem, płatkami owsianymi lub koktajlami. „Widziałem, jak producenci zaczęli dodawać go również do produktów spożywczych”, mówi Retelny. Jeśli chodzi o jego zalety, podobnie jak inne, jest związany z ochroną twojego ciała przed stresem, mówi Blatner.

POWIĄZANE: Ostateczny plan diety dla szczęśliwszego, mniej zestresowanego Ciebie

4. Reishi

„Grzyb reishi był używany od wieków w Azji Wschodniej jako adaptogen, a także jako lek” – mówi Retelny. W przeciwieństwie do buttona lub shiitake, prawdopodobnie nie będziesz gotować z całymi grzybami reishi. „Częściej znajduje się je w postaci wysuszonej, sproszkowanej” – mówi Retelny. Możesz dodać proszek do pikantnych przepisów, takich jak zupa, lub, jeśli masz odwagę, zamocz całego grzyba w gorącej wodzie, aby zrobić gorzką herbatę.

5. Żeń-szeń syberyjski

„Ten adaptogen jest prawdopodobnie jednym z najbardziej przebadanych”, mówi Blatner o żeń-szeniu syberyjskim, który rośnie w Chinach i Rosji i jest popularnym lekarstwem dla osób, które czują się wyczerpane i zmęczone stresem. Zioło, określane również jako eleutherococcus, technicznie nie należy do rodziny żeń-szenia i najłatwiej je znaleźć w postaci suplementu.

Jedna rzecz do zapamiętania: chociaż te zioła mogą być pomocne, niektórzy ludzie doświadczają negatywnych skutków ubocznych, dlatego warto omówić je z lekarzem przed przejściem na jakikolwiek schemat.

POWIĄZANE: Oto, w jaki sposób stres i stan zapalny są ze sobą powiązane

Jak zacząć czerpać korzyści z adaptogenów?

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie przyjmowania adaptogenów są suplementy, które sprzedaje wiele sklepów ze zdrową żywnością. Ale to ma pewien haczyk. „Podobnie jak w przypadku innych suplementów, będziesz chciał ćwiczyć ostrożność i wybierać renomowane marki, ponieważ suplementy nie są regulowane przez [U. S. Food and Drug Administration]” tak samo, jak konwencjonalne leki, mówi Retelny.

Kolejna kwestia: dawkowanie. Ponieważ badania są w toku, nadal nie jest jasne, ile należy wziąć.

„Ważne jest, aby stosować te suplementy w umiarkowanych ilościach” – mówi Retelny. Sprawdź zalecane dozowanie na opakowaniu. „A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, ile należy wziąć, masz problemy zdrowotne lub jesteś w ciąży lub karmisz piersią, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem” – mówi Retelny. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed dodaniem suplementu adaptogenowego (lub jakiegokolwiek suplementu, jeśli o to chodzi) do swojej diety.

Oprócz kapsułek znajdziesz również sproszkowane formy popularnych adaptogenów (na przykład Navitas Organics sprzedaje proszek maca, a Nuts.com oferuje organiczny proszek reishi) lub sproszkowane mieszanki (takie jak Moon Juice, Wunder Workshop i Sun Potion ) w sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie. W zależności od smaku, pewne adaptogeny można dodać, powiedzmy, do porannej kawy lub posypać porannym tostem, mówi Blatner. „Przez większość czasu ludzie stosujący adaptogeny szukają prostych zamian, takich jak sposoby na wzmocnienie swoich koktajli” – dodaje Blatner.

Producenci zaczęli zwracać uwagę na ten szum i dodają adaptogeny do swojej żywności i napojów. Na przykład bary Purely Elizabeth’s Grain Free Superfood zawierają reishi; Califia Farms produkuje Choc-a-Maca, czekoladę i mleko migdałowe maca, a Rebbl ma w swojej ofercie napój Ashwagandha Chai. A sądząc po rosnącym trendzie, w nadchodzących latach prawdopodobnie zauważysz więcej pokarmów i napojów zawierających adaptogen.

Zanim zaczniesz zaopatrywać się, pamiętaj: „Kiedy zobaczysz adaptogen w produkcie, żarówka powinna zgasnąć, co może ci pomóc, ale spójrz na inne składniki, aby dokładnie sprawdzić, czy jedzenie, które spożywasz, jest pożywne ”, mówi Blatner. Produkty zawierające adaptogen mogą mieć aureolę zdrowia — lub wydawać się lepsze, ponieważ zawierają jeden budzący podziw składnik. „Tylko dlatego, że zawiera adaptogen, nie oznacza to, że jest automatycznie zdrowy, więc poszukaj go i zobacz, co zawiera adaptogen na liście składników”, radzi Blatner.

POWIĄZANE: 7 dodatkowych zagrożeń, które każda kobieta powinna wiedzieć

Ostatnie słowo: czy powinieneś wypróbować adaptogeny w celu złagodzenia stresu?

Jeśli nie masz żadnych innych problemów zdrowotnych, dodanie adaptogenów do diety może być warte zastrzyku, mówi Blatner. „Wiemy, że stres to epidemia, a jeśli adaptogeny są potencjalnym obrońcą stresu i nie zrobią ci krzywdy, to dlaczego ich nie spróbować?” Blatner dodaje, że jest to szczególnie prawdziwe, „ponieważ niektórzy ludzie są prawie unieruchomieni przez stres i nie pracują najlepiej. ”

Mimo to Retelny mówi, że ponieważ trwają badania, należy zachować ostrożność. „Zawsze najlepiej skonsultować się z zarejestrowanym dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów” – mówi.

Pamiętaj, że chociaż adaptogeny mogą być korzystne na dłuższą metę, prawdopodobnie nie rozwiążą wszystkich problemów związanych ze stresem. „Nie sądzę, żeby cokolwiek było naprawdę cudownym lekarstwem” – mówi Turoff.

Zapisz się do naszego Newslettera na temat Diety i Żywienia!

Najnowsze w diecie & Odżywianie

7 wskazówek, jak sprawić, by Twoje nawyki żywieniowe były bardziej zrównoważone

Budując zdrowszy talerz, który mniej koncentruje się na czerwonym mięsie, a bardziej na roślinach, możesz zmniejszyć swój ślad węglowy.

Hilary Macht 30 kwietnia 2021

Dieta HMR: recenzje planu kontroli wagi, koszty, żywność i więcej

Jessica Migala 20 kwietnia 2021

Jakie są zalety oleju z ryb na pamięć?

Spożywanie diety bogatej w dianol stosowanie ryby jest dobre dla mózgu i długoterminowego zachowania funkcji poznawczych. To, czy suplementy mogą przynieść te same korzyści, jest bardzo duże. . .

Jessica Migala 19 kwietnia 2021

5 korzyści z suplementów witaminy C

Witaminę C można znaleźć w wielu produktach spożywczych, ale uzupełnianie jej większymi dawkami zapewnia dodatkowe korzyści.

Autor: Moira Lawler, 5 kwietnia 2021

7 potencjalnych korzyści z dodania czosnku do przepisów i posiłków

Czosnek jest nie tylko świetny do wzmocnienia smaku Twoich ulubionych potraw — może być dobry dla Twojego zdrowia.

Jessica Migala 1 kwietnia 2021

10 kreatywnych sposobów na gotowanie z komosą ryżową

Komosa ryżowa często odgrywa rolę pomocnika pożywienia w zdrowych daniach głównych, ale to ziarno może zrobić o wiele więcej. Inspiracji nie szukaj dalej. . .

Erin Palinski-Wade, RD, CDCES31 marca 2021

12 potencjalnych oznak, że jesz za dużo cukru

Rozstrój żołądka, drażliwość i ospałość to wszystkie możliwe ostrzeżenia, że ​​przesadzasz ze słodyczami.

Autor: Julie Revelant, 30 marca 2021 r.

10 zdrowszych spinów na klasycznej kanapce z serem z grilla

Wierz lub nie, ale możesz zmienić tę typowo pobłażliwą, komfortową potrawę w zdrowy lunch lub kolację — bez poświęcania bogatego, tandetnego smaku. Te. . .

Autor: Lauren Bedosky 29 marca 2021 r.

10 napakowanych białkiem zup, które zapewnią Ci satysfakcję

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych z włączania białka do zup — oto 10 pożywnych przepisów na dobry początek.

Autor: Lauren Bedosky 19 marca 2021 r.

Więcej dowodów na to, że jajko dziennie może nie powstrzymać lekarza

Nowe badanie sugeruje, że jajka nie są dla ciebie dobre, jeśli chodzi o promowanie długowieczności, ale odkrycia nie są takie proste.

Lisa Rapaport 16 marca 2021"

Nie wiesz, od czego zacząć, jeśli chodzi o kobiecy orgazm? Zacznij od tych trzech wskazówek. Plik główny

Doprowadzenie kobiety do orgazmu ma niewiele wspólnego z umiejętnościami pornograficznymi. Kluczem jest poświęcenie większej ilości czasu na grę wstępną i poznanie dwóch miejsc, które po stymulacji mogą prowadzić do kobiecego orgazmu.

Nie zaszkodzi też zrozumieć, które pozycje seksualne dają największą szansę na orgazm. (Wskazówka: pozycja misjonarska nie jest jedną z nich!) Czytaj dalej, aby odkryć trzy najważniejsze sekrety kobiecego orgazmu.

1. Poświęć więcej czasu na grę wstępną

Możesz być podniecony i gotowy do wyjścia od chwili, gdy rzuci ci seksowne spojrzenie. Jednak wiele kobiet potrzebuje dużo stymulacji fizycznej i emocjonalnej, aby się podniecić, nasmarować i przygotować na orgazm. Dlatego gra wstępna jest tak ważna.

Kluczem jest podkreślenie "bawić się" w grze wstępnej. Nie powinno być pospieszne ani traktowane jako zadanie obowiązkowe. W rzeczywistości gra wstępna może rozpocząć się na kilka godzin przed rozpoczęciem seksu, a każda jej minuta przygotuje ją na orgazm. Oto kilka wskazówek, jak wprawić oboje w nastrój.

Stymuluj ją psychicznie. Dla niektórych kobiet pobudzenie psychiczne jest tak samo ważne jak pobudzenie fizyczne. Seksowna notatka lub zalotna rozmowa w ciągu dnia może sprawić, że pomyśli o twoim zbliżającym się związku. Świece, świeże kwiaty i nastrojowa muzyka mogą również stworzyć miłą i zmysłową atmosferę. Dla wielu kobiet bliskość i intymność emocjonalna mogą prowadzić do lepszych doznań seksualnych i większej liczby orgazmów. Użyj delikatnego dotyku. Delikatne pieszczoty mogą wywołać napięcie seksualne, zanim pójdziesz dalej.